The limited edition Wilson Shift 99 Roland Garros Night Session 2025 celebrates the iconic Paris tournament with a stunning dark design. Same great performance with exclusive cosmetics.
Editor Rating
7.0Power
8.0
Control
7.0
Spin
8.0
Comfort
7.0
Maneuverability
8.0
Stability
7.0
Overall
7.0
User Rating (0 ratings)
0.0Power
0.0
Control
0.0
Spin
0.0
Comfort
0.0
Maneuverability
0.0
Stability
0.0
Overall
0.0
Technical Specifications
| Head Size | 99 sq in |
| Weight (Unstrung) | 298 g |
| Weight (Strung) | 314 g |
| Balance | 320 mm |
| Swingweight | 321 |
| Stiffness (RA) | 61 |
| String Pattern | 16x20 |
| Beam Width | 22/22/22 |
| Length | 27" |
| Grip Sizes | 4 1/8 (L1), 4 1/4 (L2), 4 3/8 (L3), 4 1/2 (L4) |
Comments
No comments yet.
Sign in to rate this racquet




