The Wilson Blade 100 v9 features FortyFive° technology for improved flexibility and stability. Perfect for players who want precision with added power from a 100 sq in head.
Editor Rating
8.0Power
7.0
Control
9.0
Spin
7.0
Comfort
8.0
Maneuverability
8.0
Stability
8.0
Overall
8.0
User Rating (1 ratings)
7.0Power
5.0
Control
5.0
Spin
7.0
Comfort
7.0
Maneuverability
6.0
Stability
6.0
Overall
7.0
Technical Specifications
| Head Size | 100 sq in |
| Weight (Unstrung) | 298 g |
| Weight (Strung) | 313 g |
| Balance | 310 mm |
| Swingweight | 322 |
| Stiffness (RA) | 62 |
| String Pattern | 16x19 |
| Beam Width | 22/22/22 |
| Length | 27" |
| Grip Sizes | 4 1/8 (L1), 4 1/4 (L2), 4 3/8 (L3), 4 1/2 (L4) |
Comments
No comments yet.
Sign in to rate this racquet




