The Tecnifibre T-Fight 300 is a player's racquet that offers excellent control and feel. RS Section beam geometry provides stability and precision for advanced players.
Editor Rating
8.0Power
6.0
Control
9.0
Spin
6.0
Comfort
8.0
Maneuverability
7.0
Stability
8.0
Overall
8.0
User Rating (0 ratings)
0.0Power
0.0
Control
0.0
Spin
0.0
Comfort
0.0
Maneuverability
0.0
Stability
0.0
Overall
0.0
Technical Specifications
| Head Size | 98 sq in |
| Weight (Unstrung) | 298 g |
| Weight (Strung) | 313 g |
| Balance | 315 mm |
| Swingweight | 324 |
| Stiffness (RA) | 64 |
| String Pattern | 18x19 |
| Beam Width | 21.5/21.5/21.5 |
| Length | 27" |
| Grip Sizes | 4 1/8 (L1), 4 1/4 (L2), 4 3/8 (L3), 4 1/2 (L4) |
Comments
No comments yet.
Sign in to rate this racquet




