Babolat
Babolat Pure Aero Lite 2026 100inch 16*19 283g (2026)
BeginnerIntermediateAggressive BaselinerAll Court
The Pure Aero Lite 2026 offers an easy and forgiving entry into the Pure Aero family. With its very low swingweight and fast handling, it helps beginners and early intermediates generate spin, pace, and quick reactions at net. Updated aerodynamics and NF2 Tech improve comfort and feel, making it a confidence-boosting option for players developing aggressive strokes.
Editor Rating
7.0Power
7.0
Control
7.0
Spin
9.0
Comfort
8.0
Maneuverability
9.0
Stability
7.0
Overall
7.0
User Rating (0 ratings)
0.0Power
0.0
Control
0.0
Spin
0.0
Comfort
0.0
Maneuverability
0.0
Stability
0.0
Overall
0.0
Technical Specifications
| Head Size | 100 sq in |
| Weight (Unstrung) | 283 g |
| Weight (Strung) | 283 g |
| Balance | 335 mm |
| Swingweight | 302 |
| Stiffness | 65 |
| String Pattern | 16x19 |
| Beam Width | 23;26;23 |
| Length | 27 |
| Grip Sizes | — |
Comments
No comments yet.
Sign in to rate this racquet




