Babolat
Babolat Pure Aero 100 2026 100inch 16*19 318g (2026)
IntermediateProAggressive BaselinerModern All Court
The Pure Aero 100 2026 continues to define the modern spin-and-power category. With its aerodynamic frame, open 16x19 pattern, and sub-325 swingweight, it offers explosive racquet head speed, heavy topspin, and easy depth from the baseline. Updates to shaft geometry and NF2 Tech improve feel and comfort, making this an ideal option for players seeking speed, spin, and accessible power.
Editor Rating
8.0Power
7.0
Control
8.0
Spin
9.0
Comfort
7.0
Maneuverability
8.0
Stability
8.0
Overall
8.0
User Rating (0 ratings)
0.0Power
0.0
Control
0.0
Spin
0.0
Comfort
0.0
Maneuverability
0.0
Stability
0.0
Overall
0.0
Technical Specifications
| Head Size | 100 sq in |
| Weight (Unstrung) | 300 g |
| Weight (Strung) | 318 g |
| Balance | 329 mm |
| Swingweight | 320 |
| Stiffness | 66 |
| String Pattern | 16x19 |
| Beam Width | 23;26;23 |
| Length | 27 |
| Grip Sizes | — |
Comments
No comments yet.
Sign in to rate this racquet




